Za obsah je fér platit – pár slov o tom, proč jsem Pickey


V posledních měsících jsem se docela opřela do kreslení a snažím se kreslit aspoň 10 minut denně. Někdy mi to samozřejmě nevyjde, ale důležité je to neodložit na nějakou delší dobu, protože pak se do toho zase hůř dostávám. Kreslení beru totiž částečně jako relax. A protože jsem se během loňského roku potřebovala vyklidnit docela hodně, celkem jsem se v kreslení zlepšila. Je to fajn koníček a o to větší radost mám, že je to v posledních pár měsících taky část mých příjmů. Zatím jen malá, ale doufám, že do budoucna se ten poměr bude trochu zvětšovat.

Proč to sem píšu? Hlavně proto, že kreslení, stejně jako psaní, fotografování, hudba a vlastně jakákoli kreativní činnost je něco, co chce nejen trochu talentu, ale hlavně hodně tréninku, dobrý nápad nevyjímaje. Je to něco, u čeho člověk stráví hodiny a hodiny učením, zkoušením a špatnými pokusy, než se dobere k nějakému výsledku, který se odváží prezentovat.

Často se na sociálních sítích setkávám s tím, že lidi tyhle věci berou jako něco samozřejmého nebo dokonce podřadného. Před nedávnem jsem se na facebooku v jedné fotografické skupině dozvěděla, že přece „když něco dám na internet, musím počítat s tím, že to lidi budou stahovat a sdílet“ (a v horším případě vydávat za své). Autorská práva? Who cares. Vždyť je to jen cvaknutí spouště nebo pár linek na papíře. Lidi si nějak zvykli, že co je na síti, je vlastně zadarmo a volně k užití. Tenhle přístup se mi nelíbí. Bylo by fajn, kdyby se začalo přemýšlet nad tím, že kreativní činnost je práce stejně dobrá, jako třeba pečení rohlíků nebo vyvážení odpadu. Jasně, když nenakreslím obrázek, asi se vám nesníží kvalita života, zatímco když se nevyvezou odpadky, tak po nějaké době vaše kvalita života půjde do háje. Ale když ten obrázek nakreslím a vám se líbí, možná vám udělá radost, vyvolá nějakou dávno zapadlou vzpomínku a vy budete mít lepší náladu. A to se taky počítá.

Proto se mi líbí myšlenka, že za dobrý obsah je fér zaplatit. Neříkám, že je to nutnost, ale bylo by fajn, kdyby to lidi dokázali ocenit a měli tu možnost autorovi přispět. Ne každý má rozjetý business nebo e-shop, kde prodává svoji práci. Ne každá práce se dá prodávat přes e-shop. Srdíčko na instáči potěší, ale pokud mám pocit, že mi autor dává nějakou přidanou hodnotu a chtěla bych, aby tvořil dál, ráda mu na tu tvorbu přispěju i finančně.

Přesně z toho důvodu jsem už měsíc na pickey.cz. Pickey je služba, která umožňuje tvůrcům přidávat obsah a rozhodnout se, zda bude veřejný, nebo placený. A je čistě na vás, jestli chcete někoho tímhle způsobem podpořit a dostat se tak k nějakému exkluzivnímu obsahu. U mě tam zatím najdete nějaké obrázky, sem tam fotku a článek. Do placené části nahrávám autorské omalovánky ke stažení – na deštivé dny jako když najdeš. Je tam i spousta jiných autorů, které můžete tímhle způsobem podpořit. Mně to prostě přijde fér 🙂 Ráda vás tam uvidím a nebojte, pár omalovánek tam mám ke stažení i bez předplatného.

Tags:
,
No Comments

Post A Comment